دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۳۶۶
۹:۵۶ - ۱۳۹۵/۶/۲۰

تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس فرسایشی شده است
گلمرادی ؛

تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس فرسایشی شده است


پایگاه خبری سیمای نفت،علی گلمرادی با بیان اینکه در جلسه اخیر کمیسیون انرژی مجلس با وزیر نفت بحث کند بودن روند احداث پالایشگاه ها مطرح شد، گفت:آقای زنگنه وعده داد که با رویکرد جدیدی در جهت راه اندازی، تکمیل و بهره برداری از پالایشگاه ها به ویژه ستاره خلیج فارس اقدام کند وهرچه سریعتر این پالایشگاه بهره برداری شود.

نماینده مردم بندر ماهشهر،امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس فرسایشی شده است، افزود:طولانی شدن روند اتمام پروژه ها سبب هدررفت منابع می شود و با توجه به نیاز کشور و شرایط خاص ایران در خاورمیانه باید دراین بخش ها پرشتاب تر حرکت کرد.
 
گلمرادی با بیان اینکه باید برای ایجاد ارزش افزوده و زنجیره ارزش از نفت خام برنامه ریزی هدفمند صورت گیرد، ادامه داد:یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی کاهش روند خام فروشی در بخش انرژی است،که با بهره گیری از صنایع تکمیلی و ایجاد زنجیره ارزش افزوده باید سرمایه ها و منابع نفتی را صحیح مدیریت کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه تولید بنزین با کیفیت در پالایشگاه ها واردات آن را کاهش داده و از خروج ارز جلوگیری می کند، یادآور شد:ایران باید خودکفایی در کالاهای استراتژیک را مدنظر قرار دهد،متاسفانه برخی کشورها با استفاده از ضعف های تکنولوژیک به ایران ضربه زده و آسیب می رسانند.
 
گلمرادی با بیان اینکه مجلس از توسعه پالایشگاه ها برای تولید بنزین و جلوگیری از خام فروشی حمایت می کند، افزود:افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت،جذب سرمایه گذار خارجی باید از اولویت های اصلی وزارت نفت قرارگیرد و  دولت باید مصمم و جدی تر از گذشته برای افتتاح این پالاشگاه تلاش کند.
 
وی با اشاره به اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی یک دهه از عمر خود فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است، ادامه داد:عامل اصلی این تأخیرها غلبه نگاه های متفاوت برمسائل اجرایی در دوره های مختلف توسعه طرح بوده است،که خوشبختانه در حال حاضر، مسیر اولیه اجرای طرح در حال هموار شدن است و باید عملیات با سرعت و کیفیت مطلوب به پیش رود .
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس نه تنها نیاز داخلی رفع می شود، بلکه می توان بنزین تولیدی داخل کشور را صادر کرد.

منبع:خانه ملت

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ