دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۲۶۴۶
۱۴:۴ - ۱۳۹۵/۸/۲۷

برای تاسیس ۱۲ واحد پتروشیمی جدید، حتی سرمایه گذار خارجی هم رغبت ندارد/ برنامه‌ای برای بهره‌وری انرژی نداریم
ساعدی:

برای تاسیس ۱۲ واحد پتروشیمی جدید، حتی سرمایه گذار خارجی هم رغبت ندارد/ برنامه‌ای برای بهره‌وری انرژی نداریم


پایگاه خبری سیمای نفت،قاسم ساعدی، نماینده استان خوزستان و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به وضعیت نابسامان پتروشیمی ها در کشور، برنامه های مجلس شورای اسلامی را در مباحث مربوط به بهره وری انرژی تبیین کرد.

نمایند مجلس در مورد عملکرد واحدهای پتروشیمی کشور در سال های اخیر گفت: مجلس در حال پیگیری بحثی در مورد پتروشیمی هاست چرا که بیش از ۱۰ سال است که پتروشیمی های کشور در یک وضع مبهمی سیر می کنند. بیشتر توجه هم معطوف به بخش خصوصی است که نظارت ها نسبت به آن ها کمتر است و اکثر آتش سوزی های زنجیروار اخیر نیز از بی توجهی و سوء مدیریت هاست.
 
وی خاطرنشان کرد: از طرف کارکنان آن ها نارضایتی مشاهده می شود و دولت نیز نسبت به عملکرد آن ها رضایت خاطر ندارد. از طرفی رفت و آمد دولت ها نیز دلیلی شده است بر این که آیین نامه ها و اساسنامه های آن ها تدوین نشود و در برخی موارد از ضابطه های دولت نیز خارج شده اند.
 
قاسم ساعدی، مجلس و علی الخصوص کمیسیون انرژی را مصمم در ورود به این مسئله دانست و افزود: بایستی نسبت به تولیدات آن ها، فروش محصولاتشان و همچنین قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها یک ساماندهی دقیق انجام شود.
 
وی افزود: امروز، گرایش به تاسیس پتروشیمی به حداقل رسیده است؛ ۱۲ واحد از قبل قرار بود تاسیس شوند که امروز حتی سرمایه گذار خارجی نیز رغبتی به انجام آن ندارد. بنابراین نیاز به تغییر سیاست نسبت به پتروشیمی ها داریم که علاوه بر ساماندهی، نظارت بر آن ها نیز دقیق تر شود.
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص جزییات مواردی که بایستی در پتروشیمی ها مورد ساماندهی قرار گیرند، گفت: تمام راه و روش های اجرا، تولید و همه مسائل معاملات و توسعه آن ها باید با یک دید علمی اصلاح شود.
 
نماینده مجلس درباره مباحث مربوط به بهره وری انرژی در لایحه برنامه ششم توسعه گفت: برنامه ای که دولت تحت لایحه برنامه ششم توسعه تدوین کرده است، تفاوت زیادی با روند برنامه پنجم ندارد. به نظر می رسد که در بحث های عمرانی و اقتصادی برنامه مشخصی وجود ندارد و به طور مثال در بخش انرژی نمی توانیم بگوییم برنامه ای را ارائه کرده است.
 
وی افزود: بایستی افزایش بهره وری انرژی را به عنوان یک اصل در توسعه اقتصادی تلقی کنیم. مجلس معتقد است اگر می خواهیم به جایگاه خوبی در اقتصاد دست پیدا کنیم، حتما باید مسائل مربوط به بهره وری انرژی را جدی بگیریم به خصوص در تولید نفت خام و گاز، در مباحث توسعه میادین نفتی و مباحث مربوط به انرژی در وزارت نیرو مثل صادرات برق.
 
عضو کمیسیون انرژی خاطر نشان کرد: همانطور که می دانید اقتصاد ما متکی بر انرژی است که شامل نفت و فرآورده های جانبی و همچنین نیرو می شود. بنابراین بایستی برنامه ریزی دقیقی برای یک چشم انداز اقتصادی برتر در منطقه انجام شود.

منبع:شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ