پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷
کد خبر: ۱۲۷۳۹
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲

آیا انتظارات پرسنل نفت از وزیر تحقق مییابد؟

آیا انتظارات پرسنل نفت از وزیر تحقق مییابد؟


پیشرفتهای موجود در صنعت نفت کشور مدیون پرسنلی است که در شرایط مختلف و در مواردی بسیار دشوار ، گاهی در سرمای طاقت فرسا ، گاهی در گرمای غیر قابل تحمل ، گاهی به دور از طعم شیرین خانواده وگاهی به دور از شهر خود بر روی سکو هایی که تا انتهای خط افق فقط دریاست که دیده میشود مشغول به خدمت به کشورشان هستند . مطالبات این قشر به حق و معقولی است و عزمی جدی در جهت به اجرای در آوردن آن را می طلبد.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی ، بیژن نامدار زنگنه به عنوان وزیر پیشنهادی نفت معرفی و با رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی   برای بار دیگر وارد ساختمان خیابان طالقانی شد . ورود زنگنه  به این وزارتخانه انتظاراتی را بر میتابید زیرا رئیس جمهور وی را با این عبارت که "او بهترین است " معرفی نموده بود لذا پرسنل صنعت نفت انتطار داشتند که با ورود زنگنه مشکلات پیش رویشان در حوزه منابع انسانی مرتفع گردد این که در تامین این مطالبات به چه میزان موفقیت حاصل گردیده قضاوت نمیشود بلکه نتیجه به خود خوانندگان این مطلب واگذار میگردد. در ادامه به بررسی  برخی از وعده های وزیر نفت از حرف تا عمل پرداخته میشود.
 
بخش اول : جوانگرایی مدیران در صنعت نفت
 
یکی از چالش های مهم در هر اجتماعی عدم جوانگرایی است جوان گرایی به معنای جوان باوری و جوان سپاری و اعتماد به جوانان در همه عرصه ها از جمله عرصه های مدیریتی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی و ... است . عدم جوان گرایی در محیط های مختلف منجر به بی اعتمادی جوانان به محیط های پیرامون و سرخوردگی و بی انگیزگی و منجر  به بسیاری از مشکلات دیگر میگردد. یکی از وعده های بیژن نامدار زنگنه به این بحث اختصاص دارد که در ذیل به برخی از سخنان وزیر نفت اشاره میگردد .
"در بخش جوانگرایی کارهایی را در صنعت نفت آغاز کردم اما به نقطه مطلوب نرسیدم و میخواهم به آن شتاب دهم."(وزیر نفت ، سی یکم مرداد 95 ، برنامه تیتر امشب شبکه خبر)
"باید طوری عمل شود که ظرف هفت یا هشت سال آینده، متوسط سنی مدیران صنعت نفت ٤٥ سال باشد."(وزیر نفت ،29 خرداد 95، خبرگزاری ایسنا)
با بررسی گفته های ذکر شده توسط وزیر محترم نفت و با بررسی میانگین سنی معاونان ایشان عموما این نتیجه حاصل میگردد این مهم در عموم معاونین اجرایی نگردیده بلکه صرفا در مواردی خاص و در مورد برخی از مشاوران ایشان اعمال گردیده است. 
 
بخش دوم : زنان و صنعت نفت 
 
زنان به عنوان قشر مهمی در صنعت نفت پا به پای مردان در سطوح مختلف فعالیت میکنند هم اکنون بسیاری از سمتها در صنعت نفت به بانوان اختصاص دارد در نتیجه توجه و اهمیت به مطالباتشان بسیار حائر اهمیت است .
"قبول دارم ترکیب نیروی انسانی در صنعت نفت تبعیض آمیز است و به نفع مردان است اما امری است که دولت تدبیر و امید در آن نقشی نداشته است و افرادی که انتخاب شده اند در دولت قبل گزینش شده اند و کاری از دست این دولت بر نمی آید اما بعد از این اگر در صنعت نفت استخدامی انجام شود و قرار شد تبعیض قائل شویم قطعا با تبعیض مثبت به نفع خانمها موافقت خواهم کرد"(وزیر نفت ، اردیبهشت 95 نشریه آوای مهر)
با توجه به مطلب ذکر شده توسط وزیر و همچنین تاکیدات ایشان بر عدم جذب نیروهای جدید در این صنعت تکلیف مشخص است . ولی در این میان میتوان به چند اقدام مهم وزیر نفت اشاره کرد در این  مقطع زمانی در حوزه زنان اقدامات جالب توجه ای صورت پذیرفت برای نمونه میتوان انتخاب مرضیه شاهدایی به سمت معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی که اقدامی بی سابقه در این صنعت میباشد اشاره کرد و همچنین انتخاب فرناز علوی به عضویت هیئت مدیره این شرکت و نیز  انتصاب افخم زروانی به سمت رئیس صندوقهای بازنشستگی صنعت نفت اشاره کرد.
 
بخش سوم :قراردادمدت موقت 
 
بخش بسیاری از صنعت نفت را پرسنل قراردادی مدت موقت تشکیل میدهند بسیاری از این پرسنل از شرایط مساعدی از نظر مالی ، رفاهی و امکان استفاده از مزایای خدمات درمانی صنعت نفت بی بهره اند و انتطار این است که در اسرع وقت وزیر نفت چاره ای بیاندیشد.
"بیژن زنگنه درباره سیاست جدید وزارت نفت برای کارکنان این صنعت و تبدیل وضعیت قراردادها اظهار کرد: سیاستگذاری جدیدی نکردیم، تلاش می کنیم وضع کسانی را که مدت موقت هستند بهبود ببخشیم،کارکنان مدت موقت صنعت نفت هم اکنون شرایط قابل قبولی ندارند و وضعشان را باید درست کنیم"(وزیر نفت سی آذر 95 ، خبرگزاری وزارت نفت)
"بیژن زنگنه از تبدیل شدن بخشی از 40 هزار نیروی قرارداد موقت در صنعت نفت خبر داد و تصریح کرد: بخشی از این تعداد امسال و سال آینده طبق یک فرآیند تبدیل وضعیت می‌شوند"(وزیر نفت ، شهریور ماه 95، خبرگزاری فارس)
"مشاور وزیر نفت  از برنامه‎ریزی حوزه منابع انسانی وزارت نفت برای ارائه خدمات درمانی به کارکنان قراردادی این وزارتخانه هم خبر داد و افزود: در این زمینه درصدد رایزنی و حصول توافق با سازمان تامین اجتماعی هستیم تا ارائه خدمات درمانی به کارکنان قراردادی از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت امکانپذیر شود"(محسن دلاویز مشاور وزیر نفت ،آذر ماه 95، خبرگزاری وزارت نفت )
باید ذکر شود که مطالبات این قشر زحمت کش موارد متعددی است که این یاداشت فقط به چند مورد آن اشاره و تلاش مینماید در موارد  بعدی دیگر مسائل و مشکلات را بیان نماید. در انتها باید دید که این نگاه های تئوری به گفتمان های قانونی و اجرایی بدل میگردد یا در حد یک شعار باقی میماند؟
 

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ