جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
کد خبر: ۱۲۷۸۸
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶

سرمای هوا و افت فشار شبکه گازرسانی مدارس مازندران را تعطیل کرد

باز بحران گاز


پایگاه خبری سیمای نفت، میزان مصرف گازطبیعی دربخش خانگی از مرز نیم‌میلیارد مترمکعب در روز گذشته و کمیته مدیریت بحران مصرف گاز در استان‌های شمالی کشور دوباره تشکیل شد. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که تصاویر برف سنگین در استان‌های شمالی درشبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود و مدارس مازندران برای صرفه‌جویی درمصرف گاز تعطیل شده‌اند. تسنیم اعلام کرده که سرمای ناگهانی هوا و کاهش دما در ٢٨ استان کشور، دوباره مصرف گاز را بحرانی کرده است. حالا شرکت ملی گاز ایران بیانیه تازه‌ای داده است: «با توجه به سردی هوا و افت شدید دما در ٢٨ استان کشور طی دیروز و امروز و مصرف ٥٠٠‌میلیون مترمکعب دربخش خانگی و پیش‌بینی مصرف ٥٣٠‌میلیون مترمکعب در روزهای آتی، از عموم هموطنان عزیز تقاضا دارد با مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی، شرکت ملی گاز ایران را در خدمات‌رسانی مستمر و بهتر در اقصی‌نقاط کشور یاری رسانند.»
حالا درشرایطی که سرمای هوا بیداد می‌کند، ترکمنستان چندی پیش صادرات گاز خود به استان‌های شمالی کشور را به بهانه پرداخت‌نشدن بدهی قبلی، قطع کرد و همین اقدام ناگهانی گاز استان‌های شمالی به‌ویژه مازندران را تا مرز قطع‌شدن پیش برد. شرکت ملی گاز ایران بارها ازمردم خواست که درمصرف گاز صرفه‌جویی کنند تا گرما با عدالت بیشتری بین استان‌های کشور توزیع شود. مسئولان ذیربط به تذکر بسنده نکرده و کمپینی با نام «٢ درجه کمتر» راه‌اندازی کردند. اعضای این کمپین در بیانیه‌های مختلف به مردم اعلام کردند؛ اگر دو درجه از دمای سیستم‌های گرمایشی خود کم کنند، از واردکردن گاز ارمنستان بی‌نیاز می‌شوند. کار تا جایی پیش رفت که وزارت نفت برای نخستین‌بار درکشور گاز وزارتخانه و همه شرکت‌های وابسته را قطع کرد تا رطب‌نخورده منع رطب نکند. مجموعه این اقدام‌ها کار خود را کرد و مصرف گاز تا حدی درکشور کنترل شد. حالا دوباره با بازگشت سرمای سراسری و ناگهانی، کشور با بحران گاز مواجه شده و مدارس مازندران را تا پای تعطیلی کشانده است.
پکیج‌ها را به ٦٠ درجه برسانید
بیانیه تازه شرکت ملی گاز راه‌های کنترل مصرف را با زبان ساده برای مردم توضیح داده است: «درجه پکیج و آبگرمکن‌ها را بین ٥٠ تا ٦٠ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.» وزارت نفت در ادامه باز هم موضوع ٢ درجه کمتر را به میان کشیده و اعلام کرد: «٢ درجه ازحالت نرمال کمتر مصرف کنید. کم‌کردن ٢ درجه گرمای محیط که درصورت رعایت آن توسط همه، موجب صرفه‌جویی حدود ٥٠‌میلیون مترمکعبی گاز در روز خواهد شد.» در ادامه این بیانیه آمده است: «دمای رفاه بدن بین ١٨ تا ٢١ درجه سانتیگراد است. با پوشیدن لباس گرم و خاموش‌کردن وسایل گرمایشی اتاق‌هایی که در آن رفت‌وآمد چندانی ندارید، به کنترل مصرف کمک کنید.»
مدارس مازندران تعطیل شد
امروز تمامی مدارس مازندران تعطیلند. از آن‌جا که در استان مازندران، عمده گاز به بخش خانگی تخصیص پیدا می‌کند؛ گاز صنایع عمده و نیروگاه‌ها قطع شده و ادارات نیز با ممیزی‌های سختگیرانه درمصرف گاز مواجه شده‌اند. این توزیع نامتوازن تا جایی پیش می‌رود که مدارس این استان به دلیل احتمال بروز افت فشار گاز تعطیل شده‌اند. محمودرضا علیزاده دقایقی سخنگوی آموزش‌وپرورش مازندران ازتعطیلی تمامی مدارس مازندران در روز شنبه ١٦ بهمن خبر داد و به تسنیم گفت: این تعطیلی شامل حال تمامی مدارس پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه اول و دوم، پیش‌دانشگاهی در دو شیفت صبح و عصر خواهد بود. این درحالی است که مجید بوجارزاده سخنگوی شرکت ملی گاز درخصوص قطعی‌های پراکنده گاز درسطح شهر رشت توضیح داده است: این قطعی به دلیل افت شبکه گاز شهری نبود و مشکل فنی درمنازل مشترکان بوده که درحال رفع است. بوجارزاده درباره قطع گاز جایگاه‌های سی‌ان‌جی، بیمارستان، نانوایی و ادارات دولتی استان‌های شمال کشور به‌ویژه گلستان و مازندران هم بیان کرد: هر بخش خدمات‌رسانی که امکان استفاده از سوخت مایع به جای گاز طبیعی داشته، گاز آنها را قطع کرده و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی سوخت مایع دراختیار این واحدها قرار داده است.
گاز برای ساختن است نه سوختن!
گاز را تا جایی که توان داریم، می‌سوزانیم. معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت گاز، روزجمعه درنشست اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان درگرگان گفت: درکشور ما این نعمت خدادادی فقط سوزانده می‌شود. به عقیده حمیدرضا عراقی بخشی از هدررفت گاز به دلیل احداث غیراصولی ساختمان و سازگارنبودن آن با اقلیم هرمنطقه است، ضمن این‌که ارزان‌بودن قیمت هم موجب اسراف شده است. او ازمردم خواست صرفه‌جویی را در اولویت قرار دهند تا با مشکل افت فشار یا قطعی مواجه نشویم.
فارغ از احداث‌های غیراصولی و معضلات اقلیمی باید ازخود بپرسیم چرا با همه اقدام‌های صورت‌گرفته هنوز کمپین ٢ درجه کمتر آن‌طور که باید و شاید نه توسط مردم پذیرفته شده و نه رعایت می‌شود. پیش از این یکی از نقدهایی که همیشه به موضوع صرفه‌جویی توسط رسانه‌های تندرو وارد می‌شد، صرفه‌جویی موضعی و طبقه‌ای بود. منتقدان معتقد بودند، مسئولان از مردم می‌خواهند صرفه‌جویی کنند و خود زیر بار این درخواست نمی‌روند. چندی پیش وزارت نفت در اقدامی تحسین‌برانگیز، تلاش کرد با قطع گاز وزارتخانه و شرکت‌های وابسته فرهنگ‌سازی را ازخود شروع کند. بعد از این اقدام اما، ما چه کردیم؟

منبع:روزنامه شهروند


ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ