جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
کد خبر: ۱۲۸۰۱
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۹

چارچوب توافق گازی ایران و عمان امضا شد/آمادگی۵ شرکت برای ایجاد خط لوله زیر دریا


به گزارش پایگاه خبری سیمای نفت به نقل از تسنیم، ظهر امروز پس از جلسه ای 3 ساعته بین تیم ایرانی و تیم عمانی که با حضور وزرای نفت دو کشور برگزار شد،علی اصغر هندی مشاور وزیر نفت و مسئول پیگیری مطالبات وزارت از طرف هیئت ایرانی و سیف حمد السلمانی مدیرکل اکتشاف و تولید نفت و گاز وزارت نفت عمان از طرف هیئت عمانی سند چارچوب توافق گازی دو کشور را با محوریت ادامه فعالیت‎های پروژه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان امضا کردند.

در این جلسه، نمایندگانی از شرکت‌های توتال فرانسه، شل انگلیس، کوگس کره جنوبی، میتسویی ژاپن و یونیپر آلمان حضور داشتند که این شرکت‌ها خواهان همکاری در زمینه اجرای خط لوله گاز صادراتی ایران به عمان از زیر دریا و تأسیسات مربوطه در خاک دو کشور هستند.

همچنین در پایان این نشست مقرر شد دو طرف در خصوص زمان و نحوه آغاز احداث زیرساختهای انتقال گاز ایران به عمان به مذاکرات خود ادامه دهند تا در آینده ای نزدیک نتیجه نهایی حاصل شود.

به گزارش تسنیم، چهارم شهریورماه سال 92 در حاشیه سفر سلطان قابوس، پادشاه عمان به ایران «محمد حمد الرمحی» وزیر نفت این کشور با وزیر نفت کشورمان دیدار کرده بود. در این دیدار «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران و «محمد حمد الرمحی» وزیر نفت عمان در مجموعه سعد آباد تهران در زمینه صادرات گاز یک یادداشت تفاهم امضا کردند. براساس این یادداشت تفاهم دو طرف توافق کردند که در مدت بسیار کوتاهی عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان آغاز شود. صادرات گاز ایران به عمان برای 25 سال برنامه ریزی شد و ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز 60 میلیارد دلار تخمین زده شد.

کمتر از یک روز پس از امضای این یادداشت تفاهم، شرکت ملی صادرات گاز ایران از مشخص شدن مسیر صادرات گاز ایران به عمان خبر داد. بر این اساس، احداث خط لوله‌ای از رودان به کوه مبارک و از آنجا به سوهار در عمان به عنوان بهترین گزینه ممکن برای صادرات گاز به عمان مطرح شد.

اما مقامات عمانی در قبول این مسیر به عنوان بهترین و بهینه ترین مسیر احداث خط لوله صادراتی تردید کردند و عملاً آغاز احداث زیرساخت‌های صادرات گاز ایران به عمان به بعد موکول شد.

در سال 92 زمان آغاز صادرات گاز ایران به عمان، سال 94 عنوان شده بود اما با عدم تحقق این برنامه، امروز وزرای دو کشور دوباره پای میز مذاکره نشسته اند.

انتهای خبر//


ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ