دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
کد خبر: ۸۹۰۲
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۳/۱۷

بحث وجود هوا در بنزین غیرمنطقی است/ معاون پالایش و پخش نظر وزیر را رد کرد

بحث وجود هوا در بنزین غیرمنطقی است/ معاون پالایش و پخش نظر وزیر را رد کرد


به گزارش پایگاه خبری سیمای نفت به نقل از میزان ،حوزه انرژی سال 95 با انتقاد وزیر نفت نسبت به کیفیت بنزین آغاز شد، انتقادی که وزیر نفت معتقد بود 15 لیتر از باک خودرو را هوا گرفته است، انتقاد وزیر نفت تا حدودی صحیح است زیرا اکثر رانندگان بر این باورند زمانی که پمپ بنزین مراجعه کرده و باک خود را کامل پر می‌کنند بعد از حرکت خودرو به مدت 5 دقیقه به یکباره نشانگر باک بنزین ارتافع خود را کاهش می‌دهد.

کارشناسان بر این عقیده هستند که نمی‌توان به بنزین هوا افزود و این مورد که به یکباره نشانگر باک خودرو کاهش ارتفاع می دهد به واسطه کیفیت بنزین بوده و در حال حاضر بنزین مصرفی کشور با سرعت بیشتری نسبت به گذشته تصعید می شود.
 
در این رابطه بیژن حاج‌محمدرضا، رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت به میزان، گفت: تصعید بنزین و سرریز شدن آن از باک بنزین‌ها به دلیل کیفیت پایین بنزین مصرفی است.
 
وی ادامه داد: گاز متصاعد شده از مخزن بنزین در هر لحظه تصفیه و تخلیه می‌شود که اگر انباشت گاز یا ورود هوا به بنزین صورت بگیرد، انفجار رخ می‌دهد.
 
حاج‌محمدرضا یادآور شد: بنزین درون باک خودرو متصاعد شده و در خودروهای قدیمی در زمان باز کردن در باک گاز خارج شده اما در خودروهای تولید داخل در تابستان همواره زیر ماشین خیس بوده که نشان از خروج بنزین دارد. 
 
وی در پاسخ به این سوال که خروج بنزین یا تبدیل آن به گاز در باک خودرو در پی کیفیت پایین بنزین است یا خودرو، بیان کرد: به طور قطع چنین ایرادی از کیفیت پایین بنزین مصرفی در کشور است و این در حالی است که به طور غیررسمی 15 لیتر در هر هزار لیتر حق تبخیر به جایگاه‌ها ارائه می‌شود.
 
در همین رابطه شاهرخ خسروانی، معاون مدیرعامل شرکت پالایش و پخش در گفت‌و‌گو با میزان، اظهار کرد: وجود هوا در بنزین و فرآیند سوخت‌گیری بی منطق است، زیرا نازل‌های بنزین میزان هوا را محاسبه نمی‌کنند و تنها میزان مایع خارج شده از نازل را مورد محاسبه قرار می‌دهد.
 
وی یادآور شد: امکان آن وجود دارد که برخی تخطی‌هایی در فرآیند سوخت گیری صورت گیرد اما نمی‌توان هوا را وارد بنزین کرد و از سوی دیگر تمام جایگاه‌های سوخت به صورت مستمر از سوی بازرسان شرکت ملی پالایش و پخش مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در صورت وجود مشکل اقدامات اصلاحی انجام خواهد گرفت.
 
با این تفاسیر می‌توان گفت بنزین کشور دارای هوا نیست و کیفیت نامناسب آن عاملی شده تا بنزین درون باک با سرعت بیشتری تصعید شود و یا به قول رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت در تابستان زیر ماشین خیس است.
 
این موارد در حالی بیان می‌شود که در چند وقت اخیر حدود نیمی از بنزین کشور از طریق واردات تامین می‌شد و وزیر نفت و مدیرعامل شرکت پالایش و پخش وعده داده‌اند در بهار سال آینده با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، کشور در تولید بنزین خودکفا خواهد شد، حال جای سوال است که بنزین تولیدی کشور مشکلاتی که حتی صدای وزیر نفت را نیز درآورده، بر طرف خواهد کرد یا خیر؟
 
انتهای خبر//

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ