نگاه ویژه‌ای به پالایشگاه آبادان داشته باشیم/آینده خوبی برای پالایشگاه آبادان متصور است

پایگاه خبری سیمای نفت،اسدالله قره‌خانی با اشاره به این‌که «بخشی از پالایشگاه آبادان قدیمی بوده اما بخش دیگری از آن نوسازی شده و توسعه یافته است» اظهار کرد: با توجه به فازی از این پالایشگاه که پیش از این به بهره‌برداری رسیده بود روزانه ۸ میلیون لیتر تولید بنزین داشته است و اینگونه نیست که همان پالایشگاه ۶۰-۷۰ سال قبل باشد.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس با اشاره به انعقاد قرارداد با چینی‌ها درخصوص توسعه و نوسازی پالایشگاه با رقمی حدود ۳ میلیارد دلار، بیان کرد: پالایشگاه آبادان یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های جهان است و به عنوان یک شناسه در عرصه بین المللی مطرح است در واقع پالایشگاه آبادان مرجعی برای پالایشگاه‌های بین‌المللی است.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس به حضور نیروهای متخصص و همچنین تجهیزات به روز شده در این پالایشگاه اشاره کرد و افزود: همان‌طور که گفته می‌شود پتروشیمی ماهشهر بزرگ‌ترین پتروشیمی است و سالانه ۱۰ میلیون لیتر تولید دارد، ‌پالایشگاه آبادان نیز علاوه بر این که دارای قدمت است از ظرفیت بالا و موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است.

وی با ابراز امیدواری از این‌که در طرح توسعه‌ای این پالایشگاه بتوان پالایش را در سطح بالا انجام داد، اظهار کرد: باید نگاه ویژه‌ای به پالایشگاه آبادان داشته باشیم، شاید در گذشته از نظر تکنولوژی و تجهیزات امکانات خوبی را در اختیار نداشت، ‌اما در صورت انجام شدن طرح توسعه، آینده خوبی را برای پالایشگاه آبادان متصور هستم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم که با انجام طرح‌های نوسازی پالایشگاهی توانمند، ‌به روز و با ظرفیت بالا داشته باشیم، وزارت نفت نیز باید نسبت به آن نگاه و توجه ویژه‌ای داشته باشد، کمیسیون انرژی مجلس نیز در این راستا حمایت‌های لازم را خواهد داشت.

منبع:ایسنا